Posted on

W niepełnosprawności najistotniejsze wydaje się, by zagwarantować pacjentowi maksimum możliwej samodzielności. Wyłącznie w ten sposób zarówno ciało, jak i psychika osoby niepełnosprawnej będzie w optymalnym stanie. Niestety bardzo często brak funduszy stoi na przeszkodzie do realizacji tego planu. Osoby niesprawne fizycznie często utrzymują się z renty chorobowej i zasiłków, które wystarczają , choć nie zawsze, jedynie na podstawowe produkty życiowe. Są osoby, które uznają taki stan za zbyteczny – można przeżyć, lecz nie wyruszy się na wycieczkę, nie zrobi remontu domu i nie pójdzie na dzikie buszowanie po galeriach nawet raz na pół roku. Osoby niepełnosprawne, które chcą dopasować własne pomieszczenia do swoich potrzeb, powinny starać się o wsparcie z PFRON. Bywa, że prosty uchwyt dla niepełnosprawnych może wyjątkowo poprawić funkcjonowanie w miejscu zamieszkania.

Kiedy możesz otrzymać środki na remont

Aby dostać refundację na odświeżenie toalety, musimy spełnić określone wymagania.W pierwszej kolejności dom, w którym zamierzamy wykonać remont pomieszczenia, powinien być nasz, a w przypadku gdy wynajmujemy, na remont powinien wyrazić pisemną zgodę gospodarz mieszkania. To rzecz, bez której nie jesteśmy w stanie uzyskać nawet złamanego grosza. Dopłatę usunięcia problemów w pomieszczeniu należy się wszystkim osobom o niepełnej sprawności, którzy posiadają problemy w poruszaniu się, a dostosowanie pomieszczeń jest uzasadnione koniecznościami wynikającymi z ich kalectwa. Ubiegając się o dotacje na dopasowanie łazienki, należy złożyć właściwy dokument o dopłatę pozbycia się barier do PCPR (lub MOPR) w mieście zamieszkania. Jest też możliwość, by złożyć go przez Internet w SOW na stronie sow.pfron.org.pl. Do dokumentacji należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności i informację o dochodach.

Co obejmuje dofinansowanie?

W przypadku dofinansowania całkowity remont pomieszczeń nie jest możliwy, toteż nie możemy za te finanse wymienić płytek na nowoczesne, tylko przez ich niemodny kolor. Dofinansowanie powinno obejmować jedynie wyeliminowanie aktualnych trudności, czyli usunięcie wszelakich przeszkód, które postaci niepełnosprawnej są w stanie utrudniać niezależne używanie toalety. Jesteśmy w stanie wiec umocować uchwyt dla niepełnosprawnych, zamienić wanienkę na prysznic lub poszerzyć drzwi. Dodatkowo refundowanie z PFRON i jego wielkość zależy od kategorii niesprawności fizycznej, dlatego np. osobom na wózku inwalidzkim przykleja się uchwyt dla niepełnosprawnych tuż obok wanny lub sedesu a także każdą rzecz w toalecie na właściwych poziomach, co wiąże się z nabyciem np. nowej szerszej szafki z umywalką, wanny z drzwiami.

Ile jesteśmy w stanie dostać?

Wartość refundacji wynosi do 95% remontu, jednakże maksymalnie może być to 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałe 5% to najmniejszy wkład samodzielny, jaki człowiek ograniczony ruchowo jest zobowiązany sfinansować z własnych środków. Refundację likwidacji przeszkód strukturalnych i natury technicznej jest się w stanie dostać jeden raz w ciągu 3 lat. Istotny jest fakt, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie oddaje sfinansowanych kosztów odświeżenia, więc z wszelkimi działaniami trzeba się wstrzymać do dnia uznania finansów i zawarcia umowy o refundacji z PFRON. Remontami częściowo finansowanymi przez PFRON zajmują się także zakłady o profilu budowlano-remontowym, które posiadają doświadczenie więc doskonale są świadome, jakie elementy są podległe dofinansowaniu, a za które osoba niesprawna fizycznie będzie zmuszona zapłacić samodzielnie. Dostosowywanie łazienki do osoby kalekiej korzystniej zostawić fachowcom, ponieważ istnieje ogromnie wiele warunków do zrobienia, aby to pomieszczenie faktycznie ulepszało życie osobie korzystającej.Chodzi tu w pierwszej kolejności o optymalne umiejscowienie sanitariów stabilnych jak na przykład wanna, umywalka czy toaleta, jak i przyczepienie w odpowiednich miejscach i wysokościach np. tych rzeczy jak uchwyt dla niepełnosprawnych czy przycisk do wezwania pomocy.