Posted on

Dobór oświetlenia jest bardzo ważny podczas aranżacji wnętrza. Warto się pochylić nad tym problemem dłużej, ponieważ odpowiednie modele sprawią, że przestrzeń jest praktyczna i gustowna. Lampy wiszące nad stół, nowoczesne plafony czy stylowe kinkiety? Co wybrać?

Rozpocznijmy od planowania

Przed wizytą w sklepie z oświetleniem usiądźmy na spokojnie i stwórzmy plan uwzględniający rozmieszczenie większych mebli, drzwi i okien. Podczas tworzenia pomyślmy, w jaki sposób będziemy eksploatować przestrzeń, jaka jest jej rola w domu. Mając taką mapę łatwo uwzględnić miejsca, w których potrzebujemy dużo światła, a w których nieco mniej.

Następnie dokonajmy rozważań teoretycznych

Każda żarówka opisana jest kilkoma parametrami odpowiedzialnymi za konkretne właściwości. Ilość watów mówi o mocy żarówki. Lampy wiszące mają żarówki przystosowane na moc 75 W, natomiast modele ścienne i kinkiety około 25 W, w stojących moc jest w granicach 40 W. Aby dobrze oświetlić każde pomieszczenie, to sumaryczna ilość powinna wynosić około 100 W. Kolejne są Kelviny oznaczające barwę światła. Istnieją odcienie ciepłobiały (2700-3200 K), neutralny (3300-4500 K) oraz zimnobiały (4600-6500 K). Pierwszy z nich jest idealny do kuchni, ponieważ jest to miejsce niekojarzące się z odpoczynkiem. Barwa neutralna sprawdza się we wnętrzach użytkowych, a ciepłobiała sprzyja wyciszeniu.

Lampy wiszące nad stół a warstwowość oświetlenie

Tworząc system oświetlenia pamiętajmy o warstwowości, w której skład wchodzą trzy rodzaje — główna, dekoracyjna i zadaniowa. Lampy wiszące nad stół to oświetlenie główne jadalni i salonu, czyli jednych z ważniejszych pomieszczeń w domu. Oprócz nich przyda się ścienny kinkiet lub też modele stojące na podłodze. W łazience także stosujemy podobny zabieg urozmaicający. Głównym źródłem światła często jest plafon zawieszony na suficie, a dodatkowo niezbędne jest oświetlenie zadaniowe, takie jak kinkiet nad lustrem czy przy kabinie prysznicowej. W kuchni należy zastosować ten sam schemat. Jedna lampa stanowi podstawowe źródło światła, natomiast w zależności od potrzeb należy zastosować kilka lamp zadaniowych. Z tak przygotowanym planem z pewnością zakup lamp do domu będzie o wiele łatwiejszy.