Posted on

Miedź ma zbawienny wpływ na organizm ludzki. Jej niedobór może nieść za sobą wiele konsekwencji. Czasami kubki miedziane i trochę wody wystarczy, by poprawić swoje zdrowie. Jaka jest rola tego pierwiastka w naszym ciele oraz gdzie można go znaleźć?

Rola miedzi w organizmie ludzkim

Pierwiastek ten występuje tylko w niewielkich ilościach w naszym ciele, ale jest obecny w każdej tkance. W połączeniu z żelazem transportują tlen do komórek. Praca mózgu oraz szybkość przesyłania impulsów w dużej mierze zależy od ilości miedzi. Wpływa na wzrost odporności, a także minimalizuje ilość wolnych rodników wywołujących uszkodzenia komórkowe oraz mutacje genowe. Co więcej, zapobiega także chorobom układu krążenia i serca. Opóźnia proces starzenia oraz ma działanie bakteriobójcze.

Naturalne źródła miedzi

Do produktów, które są bogatym źródłem miedzi, zaliczamy wątróbkę, płatki owsiane, otręby pszenne, nasiona słonecznika, orzechy oraz kakao. Warto jednak zaznaczyć, że przyswajalność zależy od innych składowych. Znacznie lepiej wchłania się do organizmu, jeśli spożywamy białko pochodzenia zwierzęcego. Osoby niejedzące mięsa mają alternatywę — witamina C i węglowodany także wspomagają przyswajanie tego niezbędnego pierwiastka. Natomiast spożywając duże ilości pokarmów obfitych w cynk, cynę, wapń, fosfor i żelazo zmniejszają przyswajalność miedzi.

Kubki miedziane jako doskonały sposób pozyskania miedzi

Źródłem miedzi jest także woda. Ilość tego pierwiastka zależy od dwóch czynników — kwasowości oraz rodzaju materiału, z którego wykonane są rury. Woda twarda ma znacznie mniejsze ilości jonów tego metalu. Jest na to rada — kubki miedziane. Pozostawiając wodę w nich na kilka godzin, otrzymamy płyn o zrównoważonym pH i nasycony jonami. Zyskujemy nie tylko odpowiednie nawilżenie, ale także usuwamy wszelkie toksyny znajdujące się w organizmie. Warto rozważyć picie wody miedzianej każdego ranka na czczo, ponieważ stymuluje to nasz układ trawienny. Co więcej, kubki miedziane nie tylko dbają o nasze zdrowie, ale stanowią wyjątkowy element dekoracyjny.