Posted on

Najważniejszy z poważnych problemów całych rodzin to alkoholizm. Dotyka to ludzi w różnym wieku i w różnorakich miejscach. Bywa że skażenie alkoholem pochłania normalność obojga małżonków, ale też często alkoholikiem okazuje się tylko jeden z rodziców. Nie ma jednego typowego modelu ugrzęźnięcia w alkoholizmie!

Gdy alkoholik wraca do domu

Udowodniono, że w wiekszym stopniu nadużywanie alkoholu dotyka płeć męską. Od biedy da się przetrwać okazjonalne nietrzeźwe incydenty w domu, jednak ostatecznie z pewnością będą one coraz częstsze. Reguła jest prosta – w sytuacji permanentnego upijania się w poczuciu zwiększonej niepewności, czy nawet przerażenia, żyje pozostała część rodziny. Cierpi na tym nie tylko stan posiadania, lecz pojawia się niska samoocena i pogorszenie samopoczucia żony oraz dzieci, odczuwających wstyd przed otoczeniem za ojca.

Czy warto przetrzymać częste awantury?

Nasilenie procesu reakcji nie musi, ale jednak bardzo często rodzi w nim także agresję i powoduje używanie przemocy na pozostałych członkach domowej wspólnoty. Oprócz żony są nimi oczywiście dzieci, a obcowanie z ojcem uzależnionym od alkoholu może fatalnie oddziaływać na ich psychikę. Jak dowodzą prace naukowe, mają one pod wejściu w dorosłość większą skłonność do wybierania postaw rodzica, co powoduje, że problem ten może się powtarzać przez pokolenia.

Co robić z tym problemem

Z pewnością warto podjąć próbę wpłynięcia na najbliższą osobę, by powróciła do normalnego funkcjonowania. Jednak ze względu na powtarzanie się pijackiej przemocy wiele pań wybiera dobro dzieci i pożegnanie z mężem. Nasze kodeksy nie utrudniają wspomnianego rozwiązania, za to może temu przeszkadzać bariera mentalna. Obu tym sferom z pewnością zaradzi dobry prawnik. Wystarczy wpisać w Googlach np. „adwokat kraków rozwód„, co sprawi że wyświetlą się oferty różnych kancelarii zajmujących się tego typu sprawami sądowymi. Przeważnie usługi prawników wiążą się z wydatkami, jednak nie jest to ciężar nie do udźwignięcia. Po podjęciu decyzji o zakończeniu związku lepiej doprowadzić sprawę do końca i uzyskać wolność oraz spokój dzieci.