Posted on

Dolegliwości bólowe mięśni grzbietu w czasie ciąży są dość częstym zjawiskiem. Im bardziej zaawansowany stan kobiety ciężarnej, tym większe jest obciążenie kręgosłupa. Zdarza się, iż ból jest tak silny, że stanowi przyczynę bezsenności. Poduszka ciążowa w takich przypadkach wydaje się być akcesorium, które znacznie poprawia komfort snu w ciąży.

Czym kierować się podczas wyboru poduszki ciążowej?

Wybierając poduszkę ciążową należy przede wszystkim skupić się na takich aspektach, jak materiał poszycia, rodzaj wypełnienia oraz kształt. Aby spełniała ona swoją funkcję, warto wybrać tą od renomowanej firmy, która posiada odpowiednie atesty i gwarantuje jakość wykonania swoich produktów. Poduszka ciążowa, która nie spełnia stawianych jej wymogów, może bardziej zaszkodzić (zmniejszyć komfort spania) niż pomóc.

Poduszka ciążowa — najpopularniejsze kształty

Poduszki ciążowe wykonywane są w wielu różnych kształtach — producenci wręcz prześcigają się w ich projektowaniu. Najczęściej spotykanymi są:

  • Poduszka ciążowa typu I – zazwyczaj jest ona kształtu podłużnego prostokąta, który jest na tyle elastyczny, że można go swobodnie wygiąć i dopasować do ciała. Jedną części poduszki podkłada się pod głowę, drugą natomiast można usytuować między kolanami, opierając na niej ciążowy brzuszek. Takie ułożenie sprawia, że dzięki stabilnemu oparciu przyszła mama może wygodniej ułożyć się do snu.
  • Poduszka ciążowa typu J – w odróżnieniu od powyższej, cechuje się tym, że jeden jej koniec jest wywinięty. Ma to na celu umieszczenie prostego końca pod głową, natomiast drugi zaokrąglony powinien zostać usytuowany między kolanami – to pozwoli na podtrzymanie brzucha i odcinka lędźwiowego kręgosłupa w pozycji bocznej w czasie snu.
  • Poduszka ciążowa typu 7 – jest ona pod wieloma względami podobna do poduszki w kształcie litery J. Obie zapewniają wygodne oraz bezpieczne ułożenie w czasie snu. “Siódemka” wspiera głowę, natomiast jej krótszy bok służy do podpierania pleców. Dłuższy jej koniec sytuuje się między kolanami, przez co odciążone są stawy biodrowe, a brzuszek wygodnie podtrzymany.
  • Poduszka ciążowa typu C – jest jednym z częściej wybieranych kształtów. Łączy w sobie zalety typu 7 i J. Przy wygodnym podparciu ciążowego brzuszka zapewnia także wsparcie dla dolnego i górnego odcinka kręgosłupa w pozycji bocznej. Jej ergonomiczna budowa pozwala na odciążenie stawów biodrowych oraz zapewnia bezpieczną i właściwą pozycję ciała w czasie snu.
  • Poduszka ciążowa typu U – jest bez wątpienia największa spośród wszystkich poduszek ciążowych. To bardzo komfortowy i wygodny model, dzięki któremu można cieszyć się zarówno doskonałym wypoczynkiem, jak i bezpiecznym podtrzymywaniem kręgosłupa na całej jego długości z tyłu i brzuszka z przodu leżąc na boku. Poduszki ciążowe U pozwalają położyć się na plecach (gdy poduszka w wewnętrznej części jest właściwie wyprofilowana, świetnie stabilizuje kręgosłup podczas odpoczynku, a nawet umożliwi bezpieczne położenie się na brzuchu również w zaawansowanej ciąży). Zapewnia ona doskonałe wsparcie kręgosłupa i głowy, co sprawia, że zarówno zapewnia chwilę relaksu, jak i zapobiega bólom.