Posted on

Wiele osób, które nie ma doświadczenia z prowadzeniem ogrodu, jest przekonana, że szklarnie przydają się jedynie latem i wczesną jesienią. Oczywiście w tym czasie można sadzić w nich rośliny, warzywa oraz owoce, ale to cały czas nie koniec ich możliwości. Wbrew pozorom, szklarnie mogą być używane przez cały rok.

Szklarnie – jak je wykorzystać, żeby spełniały swoją funkcję?

Szklarnie mogą być używane przez cały rok – to pierwsza i niezwykle ważna informacja, jaką powinni mieć właściciele każdego ogrodu, którzy decydują się na nabycie szklanej konstrukcji używanej do uprawy roślin. Przy pomocy szklarni można stworzyć kącik przeznaczony do relaksu i odpoczynku, szczególnie kiedy pada deszcz, wiele silny wiatr albo panuje chłód. Temperatura w środku jest zawsze nieco wyższa, a zastosowanie specjalnych grzejników umożliwia cieszenie się ostatnimi chwilami na podwórku w komfortowych warunkach.

Zimą szklarnie służą przede wszystkim do przechowywania przyborów ogrodniczych oraz mebli, które nie ulegają zniszczeniu na skutek działania niskiej temperatury. Szklana konstrukcja przyda się także do stworzenia ozdobnej oranżerii. Kluczowe znaczenie odgrywa rodzaj materiału, który posłużył do stworzenia szklarni, gdyż wybrane rośliny czy warzywa mogą być uprawiane do samej zimy.

Z czego powstaje szklarnia?

Skoro mamy świadomość, że przeznaczenie szklarni jest uwarunkowane zastosowanym tworzywem, warto wiedzieć, w czym możemy wybierać.

Szklarnie powstają z drewna (na szczególną uwagę zasługuje cedr), dzięki czemu prezentują się doskonale i bez żadnych trudności radzą sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które panują w naszym klimacie. Drewno cedrowe nie wymaga regularnej konserwacji, jak inne modele, co jest uwarunkowane sokiem płynącym w środku — zapewnia nienaganny wygląd.

Aluminium to materiał regularnie wykorzystywany do produkcji szklarni. Zwraca uwagę, gdyż jest nie tylko dostępny w atrakcyjnych cenach, ale jednocześnie nie sprawia żadnych trudności w montażu i przenoszeniu. Szklarnie wykonane z aluminium nie ulegają zniszczeniu pod wpływem intensywnych opadów deszczu, panującego na dworze mrozu czy promieni słonecznych. Konstrukcje są dostępne w nowoczesnym stylu, dzięki czemu doskonale prezentują się w każdym ogrodzie.

Szklarnie ze stali wypełnione szkłem hartowanym albo poliwęglanem to wybór pozwalający na różnorodne wykorzystanie szklarni. Ta propozycja sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku terenów górzystych, gdyż szklarnie są najbardziej solidne i nie ulegają zniszczeniu nawet w przypadku intensywnych podmuchów wiatru.