Posted on

Niemal każdy zmotoryzowany turysta chciałby mieć w swoim pojeździe urządzenie o nazwie: przetwornica napięcia. To sprzęt, który z akumulatora lub gniazda zapalniczki pozwoli zasilić lodówki turystyczne, ładowarki, laptopy, nagrzewnice, itp. Praktyczny aparat umożliwia zamianę prądu z akumulatora na 230 V, czyli taki, który z gniazdek obsługuje popularne urządzenia elektryczne. Pojawiają się jednak liczne pytania. Dlaczego przetwornica samochodowa 2000W jest lepsza od modelu 1000 W?. Jak dokonać wyboru?

Przetwornice samochodowe, ich typy i zastosowanie

Wyróżnia się takie przetwornice samochodowe, jak:
1. Przetwornice elektryczne IPS – tworzą na wyjściu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Pomijając specjalistyczne detale, idzie o alternatywny prostokątny kierunek napięcia, który wykazuje komplet właściwości standardowego prądu sinusoidalnego z sieci energetycznej. Przetwornice napięcia IPS dedykowane są do uruchamiania urządzeń elektrycznych o rezystencyjnym charakterze obciążenia oraz elektronicznych. Co więcej, potrafią bez większego wysiłku doładować notebook w samochodzie, a nawet obsłużyć telewizor – jednak niektóre urządzenia będą dostarczyć niespodzianek w postaci zakłóceń dźwięku lub obrazu.
2. Sinusoidalne (sinus) – tak samo jak w zastosowaniu energii w sieciach domowych produkują napięcie sinusoidalne o charakterystyce zmiennej. Dzięki tego typu urządzeniom przy samochodowym zasilaniu da się używać większość aparatów z silnikami elektrycznymi i transformatorami. Doskonale wygląda przy korzystaniu z miksera, suszarki lub klimatyzatora. Co więcej, da się nimi zasilać identyczne urządzenia, obsługiwane przez przetwornicę IPS. Oznacza to, że wersja sinus jest wielofunkcyjna i ma duże zastosowanie.

Przetwornica samochodowa 2000 W czy jednak 1000 W – jak dobrać jej moc?

Każda przetwornica opisywana jest przez 2 rodzaje mocy: moc znamionową i moc maksymalną. Znamionowa bywa nazywana także mocą przewidzianą do poboru ciągłego. Maksymalna za to otrzymywana jest na krótko oraz wykorzystywana dla podwyższonego poboru mocy w trakcie startu urządzeń elektrycznych. Należy dopasować przetwornicę tak, by podłączone urządzenie nie miało mocy większej od 85% mocy znamionowej przetwornicy. Gdy akumulator w samochodzie musi obsłużyć czajnik elektryczny 1600-watowy (są też sprzęty o wyższych parametrach), potrzebna okaże się przetwornica samochodowa 2000 W. Widać zatem, że 2000 W to dolna wartość dla dla przetwornicy, a wymagający użytkownicy mogą zająć się wersją o mocy 4000 W.