Posted on

Coraz częściej mówi się o zrównoważonej modzie w kontekście troski o środowisko. To zagadnienie staje się bliższe konsumentom, którzy coraz częściej zwracają uwagę na styczność procesu powstawania ubrań oraz na materiały, z jakich one powstały. Powinny być dobre zarówno dla skóry człowieka, jak i dla ekosystemu. W jakie eko materiały warto zainwestować? Oraz gdzie ich szukać?

Eko materiały – ogólna charakterystyka

W związku z trendem zrównoważonej mody konsumenci zaczęli większą uwagę przywiązywać na źródło pochodzenia materiałów oraz proces ich tworzenia. W związku z powyższym coraz więcej sklepów sieciowych decyduje się na zmiany, które przyczyniają się do bardziej ekologicznego procesu produkcji, do mniej szkodliwego oddziaływania branży odzieżowej na środowisko oraz zminimalizowania wykorzystania jednorazowego plastiku. Gwarancją sukcesu jest proekologiczny producent dzianin Łódź od wielu lat ślubie tym, że oferuje wiele zakładów produkujących ekologiczne dzianiny i tkaniny. To właśnie odpowiedzialne podejście firm do procesu produkcji mody stanowi jeden z czynników, który determinuje decyzje zakupowe klientów. Wzrost tej świadomości sprawia, że coraz częściej na tej podstawie dokonują wyboru miejsca na zakupy

Ekologiczne włókna na bazie celulozy drzewnej

Włókna powstałe na bazie celulozy drzewnej są przez niektórych określane jako materiały przyszłości. To bardzo miłe dla skóry włókna, a do tego są one bezpieczne dla środowiska. Wśród nich można wyróżnić:

  • Lenzing ecovero — to specjalny rodzaj wiskozy, który produkowany jest z certyfikowanej celulozy drzewnej. Jest ona otrzymywana jedynie z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, który gwarantuje ich ponowne zalesienie. Co więcej, proces jej produkcji gwarantuje do 50% mniej emisji CO2 w porównaniu do konwencjonalnej produkcji wiskozy. Tego rodzaju włókna nie zanieczyszczają wód mikroplastikiem oraz są przyjemniejsze dla środowiska.
  • Tencel luocell — to kolejne włókno celulozowe otrzymywane z drewna eukaliptusowego, z lasów, które zarządzane są w sposób zrównoważony. Zaletą jest to, iż materiał ten jest biodegradowalny. Proces jego produkcji ogranicza do minimum zużycie wody i energii.
  • Tencel model — jest otrzymywany z drewna bukowego z lasów, które zarządzane są w sposób zrównoważony. Produkcja następuje z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wykorzystywany jest tutaj obieg zamknięty procesu doprowadzania do redukcji zużycia energii, mniejszej emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczenia wodzy w trakcie produkcji.